Rehberlik servisi olarak öğrencilerimize  "akran zorbalığı" hakkında farkındalık kazandırmak için basit ama oldukça etkili bir yöntem kullandık.
1 ve 2. sınıf öğrencilerimizle elmalar hakkında konuştuk ve iki elmanın da birbirine ne kadar benzediğinden bahsettik.
Kullandığım elma kırmızıydı ve herhangi bir şekilde zarar gördüğü belli olmasın diye sık aralıklarla ancak hafifçe zemine vurdum. Dokunduğunuzda eziklikler hissediliyordu, ancak bakıldığında anlaşılmıyordu. Sınıftaki kimse bunu fark etmedi.
Yere düşürdüğüm elmayı alıp, ondan hiç hoşlanmadığımı söyledim çocuklara. Tiksinç, renginin berbat ve sapının çok kısa olduğunu düşündüğümü belirttim. Onların da böyle düşünmesini istiyordum, hatta elmaya isimler takmalarını. Elmaya öğrenciler nazik olayan sözler söylediler.
Daha sonra diğer elmayı sınıfta dolaştırmaya başladık ve bu sefer nazikçe konuştuk onunla. “Sevimli bir elma, rengin çok güzel” gibi.
Ve iki elmayı elimde tutarken benzerlikleri ve farklılıkları hakkında tekrar konuştuk ve bir değişiklik yoktu, ikisi de hala birbirlerine benziyordu.
Elmaya dokunduklarında kötü davrandığımız elma yumuşamıştı. Çocuklar için o an sanki zaman durmuştu. Ne hissettikleri belliydi. Elmanın üstünde gördükleri yaralar aslında her birimizin bize kötü davranıldığında oluşanlar gibiydi.
Böylece sözlerimizin insanlar üzerinde nasıl kötü bir his bırakabildiğini vurgulamış olduk. Çok etkili oldu, öğrenciler bunu gördü ve anladı.